Sálavé a konvekční teplo

Konvekční kamna jsou dvouplášťová, kde ve spodní části krbových kamen dochází k nasávání studeného vzduchu mezi plášť spalovací komory a vnější plášť kamen. Zde se prouděním ohřívá a stoupá vzhůru. Dochází tak k přirozené cirkulaci vzduchu a jsou schopny vytopit větší prostory. Teplo je rovnoměrnější a vnější teplota kamen zpravidla nedosahuje vysokých hodnot jako u kamen sálavých. V místech, kde krbová kamna nemají druhý plášť, například u skla, dochází k sálavému vyhřívání.

Sálavá krbová kamna nemají druhý plášť a neumožňují tak cirkulaci vzduchu. Sálavé teplo je předáváno přes celý povrch kamen prostorem do okolí kamen (nábytek a jiné předměty), u kterého dochází ke zvýšení teploty. Kamna bývají rychle ohřátá a jejich povrch dosahuje vyšších teplot než u kamen konvekčních. Sálavá krbová kamna se pořizují do místností s vysokými stropy a jejich hlavní výhodou je rychlá předávka tepla do místnosti.

Konvekční krbová kamna Sálavá krbová kamna
Konvekční krbová kamna Meland  Sálavá krbová kamna
Studený vzduch je dole nasáván, ohřívá se mezi plášti kamen a nahoře vydechuje již ohřátý vzduch. Zde je teplo "vyzařováno" do prostoru a zahřívá okolí kamen.